Kolumny głośnikowe Tonsil ZG-40 - Audio- Video Naszkierscy Orneta

Idź do spisu treści

Menu główne:

Kolumny głośnikowe Tonsil ZG-40

Serwis > Nasze Projekty
Tym razem chcę zaprezentować kolejny ciekawy projekt, a mianowicie zestaw Polskich kolumn głośnikowych  Tonsil ZG-40. Klient wybrał nasz serwis nie tylko ze względu na długoletnie doświadczenie jakie posiadamy w branży, ale również na możliwość  regeneracji wspomnianych  głośników z zastosowaniu oryginalnej technologii.
Na początek jak zwykle trochę historii:  (tekst i foto klub unitra)    

Jeden z pierwszych zestawów produkcji Tonsil spełniający normę HiFi. Na zdjęciu wersja z roku 1983.
 
Produkowany w kilku odmianach. Istniały także trzy rodzaje obudowy - jedna (wcześniejsza, ~1973r) posiadała wklęsłą ściankę przednią, inne rozmieszczenie głośników a regulacja +/- dla głośnika wysokotonowego była w formie zworki na tylniej płycie kolumny. Ta wersja nie posiadała żadnych pierścieni ozdobnych na przedniej ściance. Druga (~1978) miała także wklęsłą ściankę przednią oraz regulację barwy z tyłu obudowy lecz inne rozmieszczenie głośników. Trzecia, produkowana w latach 80. posiadała ścianę przednią równą z resztą obudowy i przełącznik na froncie Kolumny te były eksportowane do Francji dla koncernu Thomson jako: Continental Edison EA 9780 oraz do USA pod marką: Audio Lab Consort AL 40.


Z wielką radością przystąpiłem do wyżej wspomnianego projektu, na początek oceniłem stan głośników. Na osiem głośników tylko dwa wysokotonowe zostały zakwalifikowane do dalszego użytkowania. Pozostałe okazały się niestety zniszczone, cewki nie trzymające parametrów, membrany i zawieszenie porwane, na szczęście sprawne okazały się zwrotnice.  Dodatkowo w jednej z kolumn brakowało pierścieni ozdobnych.
 
Tak wyglądały uszkodzone głośniki po wymontowaniu
 
 
Z racji na długoletnie współprace z firmą Tonsil i wcześniejsze serwisowanie sprzętu nagłośnieniowego, Firma Tonsil zaproponowała wykonanie głośników z membraną bierną na zamówienie, pozostałe głośniki okazały się dostępne od razu.

To już nowe głośniki przed instalacją
 
 
Niestety przez te 33- lata technologia trochę się zmieniła dotyczy to głównie zawieszenia membran. W latach wcześniejszych zawieszenie głównie stosowano płócienne płaskie, a teraz wypukłe wykonane z gąbki. Na szczęście te zmiany nie wpłynęła na samo brzmienie kolumn.  Natomiast  zmiana zawieszenia  spowodowała potrzebę dopasowania pierścieni ozdobnych, które zostały poddane obróbce z toczenia krawędzi wewnętrznych.  Po tym zabiegu pierścienie ładnie skomponowały się z zawieszeniem i  membraną, ten etap został zakończony.  Kolumny ZG – 40 znowu wyglądały jak nowe.

A to już zakończony projekt!
 
 
Pozostał ostatni etap którego byłem bardzo ciekawy , jakość brzmienia.  Żeby w pełni wykorzystać technologię HiFi postanowiłem podłączyć  głośniki pod zestaw z tej samej epoki . Do tego celu z naszej licznej kolekcji wybrałem  zestaw muzyczny Kleopatra HiFi.
Sprzęt z epoki Kleopatra HiFI
 
 
Jakość uzyskanego dźwięku okazała się zaskakująca, bardzo szerokie pasmo przenoszenia oraz efekt membrany biernej niepowtarzalny, dźwięk miękki bardzo przyjazny dla uszu.   
Już dawno nie słyszałem tak dobrego brzmienia.Projekt zakończony z wielkim powodzeniem!!!
 
© Filip Ogiela
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego