Radio Mazur z lat 50 - Audio- Video Naszkierscy Orneta

Idź do spisu treści

Menu główne:

Radio Mazur z lat 50

Serwis > Nasze Projekty
Radio Mazur należało do odbiorników bardzo popularnych, 
a z uwagi na stylistykę i walory użytkowe było bardzo poszukiwane. 
Odbiorniki Mazur i Mazur-Lux były produkowane w latach 1952 - 56 w Zakładach "Diora". Mazur Lux odbierał fale długie, średnie i krótkie. Posiadał głośnik okrągły, skokowy regulator barwy dźwięku i wejście gramofonowe. 
W latach 1956 - 58 Zakłady "Diora" wprowadziły na rynek odbiornik radiowy Mazur II. W modelu tym dokonano pewnych zmian, wprowadzono wskaźnik dostrojenia ("magiczne oczko") oraz wyposażono go w dużą drewnianą skrzynkę i szeroką, czytelną skalę. 
Waga tego modelu wzrosła do 10 kg.
Wspomniany odbiornik Mazur trafił do naszego serwisu w stanie zaawansowanej destrukcji. Obudowę zewnętrzną odbiornika zgodnie z życzeniem klienta pozostawiliśmy w nienaruszonym stanie. Natomiast skupiliśmy się na naprawie samego odbiornika. W pierwszej kolejności sprawdzone zostały lampy elektronowe w zakresie ich sprawności. W tym względzie dysponujemy specjalistycznym urządzeniem pomiarowym.
Powyższe pomiary utwierdziły nasze przypuszczenia. Konieczna okazała się wymiana niektórych lamp.
Na szczęście dla naszych klientów dysponujemy dość dużą ilością części zamiennych z tamtych lat.
Następnie zostały wymienione i jednocześnie uzupełnione brakujące elementy i po kilkunastu godzinach OR Mazur ponownie zabrzmiał swoim niepowtarzalnym głosem! Żeby klientowi sprawić jeszcze większą niespodziankę postanowiliśmy dostosować wejście gramofonowe w taki sposób, żeby klient mógł podłączyć odtwarzacz mp3. Efekt okazał się niesamowity, odbiornik z przed 60-lat stał się poniekąd odbiornikiem cyfrowym. Projekt został zakończony sukcesem !!!   
 
© Filip Ogiela
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego